Spring Conf Highlights

2017 District 52 Spring Conference Highlights

 

On May 13, 2017, District 52 Toastmasters enjoyed a special day at the Embassy Suites in Glendale.  The day’s theme was Storytelling for Engagement.  We enjoyed a Storytelling workshop and personal journey keynote by motivational speaker Kelly Swanson.  Past International President Alfred Herzing was the morning’s Special Guest Speaker who presented, “Driving Your Ferrari”.  Maurice DiMino was the day’s master of ceremonies and Yolanda Kirk was the contest master for the International Speech & Table Topics competition.

District 52’s 2017 International Speech Winner Rick Segall

Congratulations Rick Segall, District 52’s International Speech contest winner. Rick is headed to Vancouver this summer to compete.

District 52’s 2017 Table Topics Winner, Jeff Rector

Congratulations Jeff Rector for winning the 2017 District 52 Table Topics Contest

2017 Spring Conference Program

District 52 Finals – International Speech Contest Winners

Rick Segall, 2017 District 52 International Speech Contest Winner, with Contest Master Yolanda Kirk and District Director Lance Webster

Beatrice Ballance, District 52 2017 International Speech 2nd place winner, with Contest Master Yolanda Kirk and District Director Lance Webster.

Sarah Kahn, District 52 2017 International Speech 3rd place winner, with Contest Master Yolanda Kirk and District Director Lance Webster.

District 52 Finals – International Speech Compilation

District 52 Finals – Table Topics Contest Winners

Jeff Rector, District 52 2017 Table Topics Speech 1st place winner, with Contest Master Yolanda Kirk and District Director Lance Webster.

John Liebling, District 52 2017 Table Topics Speech 2nd place winner, with Contest Master Yolanda Kirk and District Director Lance Webster.

Sarah Kahn, District 52 2017 Table Topics 3rd place winner, with Contest Master Yolanda Kirk and District Director Lance Webster.

District 52 Finals – Table Topics Compilation

About the Day…

Chief Judge Circe Denyer helping with room setup

District 52 Toastmasters 2017 Spring Conference

District 52 Toastmasters 2017 Spring Conference

Special Guest Speaker and Past International President Alfred Herzing

International Speech Contestant Beatrice Ballance

International Speech Contestant Edward Cross

District Director Lance Webster, Program Quality Director Kathleen Lubin, Agnes Lewis, Red Runyon, Marianne Toghia, Maurice DiMino, Shawna Swanberg, Marta Maharos, John-Christopher Pride and Tom Iland

Worskhop leader and keynote speaker Kelly Swanson

Kelly Swanson leading the workshop

District Director Lance Webster and Kelly Swanson

Master of Ceremonies Maurice DiMino

District 52s latest DTMs: Cynthia Grande, Robert Chan, Lillit Cholakian, Red Runyon, Marcia Bruce Bush, Desiree Luethy & Richard Dickson (not pictured Connie Acosta)

Raffle winner Kathleen Duke

International Speech and Table Topics Contestant Sarah Kahn

International Speech Contestant Johny Sosa

International Speech Contestant Interviews: Yolanda Kirk, Sarah Kahn, Rick Segall, Meela Salamat, Johny Sosa, Beatrice Ballance & Edward Cross

International Speech Contestant Meela Salamat

International Speech Contestants: Edward Cross, Sarah Kahn, Rick Segall, Meela Salamat, Johny Sosa & Beatrice Ballance

Table topics contestant interviews: Yolanda Kirk, Frank Dantona, Sarah Kahn, John Liebling, Jeff Rector, Kathleen Duke & Janice Ogata

Lillit Cholakian going through the DTM ceremony

Desiree Luethy walking the DTM line

Red Runyon, now multiple DTM recipient, gets his accolades

Robert Chan at the DTM ceremony

Agnes Lewis, past District 52 Governor Edward Bernard, Lillit Cholokian, John-Christopher Pride, Marta Moharos, Red Runyon and Marianne Toghia

Marcia Bruce Bush, District Training Chair and three time DTM recipient

Registration Chair Karen Hudson

Registration Chair Karen Hudson

Volunteers Kevin Knight and Ravi Katakam

Program Book Contest Chair and District Administration Manager Marianne Toghia

Past International Director Roberta Perry

Volunteers

It takes a huge level of effort and coordination to host this event.   On behalf of the district leadership team, thank you to everyone who helped make this day a success.

CONFERENCE PLANNING TEAM
Program Quality Director: Kathleen Lubin DTM
Conference Chair: Enrico Pena DTM
Publicity & Promotional Chair: Elizabeth Gilbert ACS ALB
Educational Program Chair: Marcia Bruce Bush DTM
Finance Chair: Lawrence Quesada DTM and Lillit Cholakian
Logistics Chair: JC O’Connell ACB CL
Logistics Team: Karen Cheval, Ravi Katakam ACS ALB, Brian Schweidenback ACB ALB and Fred Tazartes

REGISTRATION TEAM
Registration Chair: Karen Hudson DTM
Registration Team: Lynn Blair CC, Elizabeth Carder DTM, May Cheng CC CL and Michelle Pichereau CC

CONFERENCE PROGRAM BOOK TEAM
Advertising Chair: District Director Lance Webster, DTM
Program Book Contest Chair: Marianne Toghia CC ALB
Assistant to Contest Chair: Agnes Lewis DTM
Conference Program Book Design and Proudction: Elizabeth Gilbert ACS ALB

PRODUCTION TEAM
Stage Manager: Richard Dickson DTM
Videographer: Linnaea Mallette DTM
Event Photographer: Elizabeth Gilbert ACS ALB
Sound Engineer: Mike Carland CC CL
Sound Assistant: Francisco Anciola
Decorations Chair: Linda Cota-Kumagai DTM
Awards Committee Chair: Marc Richards DTM
Certificates: Aasiyah Ghazi DTM
DTM Award Ceremony Chair: JoAnne Nall DTM
Special Assistant to Kelly Swanson and Maurice DiMino: Marta Moharos ACB CL
Event Timers: Marilee Burton ACS and Marcia Bruce Bush DTM

RAFFLE TEAM
Chair: Indu Malhotra ACB CL
Raffle Assistants: Faye Beyeler, Matt Montoya CC CL and Natalie Speech ACS ALB

CONTEST  TEAM
Contest Chair: Yolanda Kirk ACB
Assistant Contest Chair: Nita Cheung ACS
Chief Judge: Circe Denyer DTM
Timers: Aida Chayo CC CL and Shawna Swanberg DTM
Ballot Counters: Neena Agnihotri ACB ALB and Stanley Shaw CTM
Sergeants at Arms: Jordan Bickleman, Tom Iland ACB ALB and Kevin Knight

 

Comments are closed.